…bağlılığı artıran global ortağınız
  Yazdır  

Başarılı bir Takım Sunumu Yapmak için 5 İpucu

Team Member Engagement
 

Günümüzde, iş dünyamızın profesyonellerinden eskisinden çok daha fazla oranda takımlarıyla birlikte sunum yapmaları isteniyor. Bu tip takım sunumlarının etkili olabilmesi için takımınızdaki herkesin sunum ve bir sunuma hazırlanma yetkinliklerini gözden geçirmesi ve kuvvetlendirmesi gerekir. Profesyonel takım sunumlarında kusursuz bir planlama, rahat geçişler, konuların mantıklı bir dizilişte olması ve herkesin birbiriyle uyumlu, anlamlı ve bütünsellik ifade eden bir  profesyonel mesaj veriyor olması gerekir. Takımınızın, başarılı bir sunum yapabilmesi için izlemesi gereken 5 adım aşağıdaki gibidir.

1)   Güçlü Açılış – Vurucu bir açılış yapın. Dinleyicilerinizi hemen konuşmanızın içine çekmek ve  sunumunuzun genel enerji ve etkinlik seviyesini en başından belirlemek isteyeceksinizdir. Açılışınızda kullanacağınız cümleyi çok dikkatli seçtiğinizden emin olun ve dinleyicilerinizden samimi bir takdir toplamanızı sağlayacak şaşırtıcı bir ifadeyle (istatistiki veya gerçek bir veri olabilir) açılışınızı yapın.

2)   Takdim – Açılışınızdan sonra, her zaman kısaca sunumunuzun içeriğindeki konu başlıklarının üzerinden geçmeli ve takımınızın tüm üyelerini dinleyicilerinize tanıtmalısınız. Takdim bölümünü gerçekleştirmenin iki farklı yolu vardır. Takım lideri, ekip üyelerinin her birini kısaca tanıtabilir ve her birinin projedeki saygın rollerinden bahsedebilir ya da her üye kendi kendisini tanıtarak, proje içindeki rollerini açıklayabilir.

3)   Dinleyiciye Dağıtılacak Materyal – Sunum hazırlığınızın bir kısmını dağıtacağınız yazılı materyalin planlaması oluşturmalıdır. Zayıf hazırlanmış bir materyal, sunumunuzun akışını yavaşlatabilir ve dinleyicilerinizin aklını karıştırabilir. Bir sunucudan diğer sunucuya olan geçişleri kolaylaştırmak için her sunucu kesin olarak belirlenmiş konuşma sürelerine uymalı ve bir sonraki sunucunun geleceğini belirtmek için sözel işaretler vermelidir; "Bir dakika sonra Esra bize zaman çizelgesinin nasıl işlediğini anlatacak" gibi. Sunucu olarak sizden önce sunum yapan kişileri iyi dinleyin ki sıranızın geldiğini belirten çağrıyı duyabilesiniz.

4)   Takım Olarak Yürütülecek Soru ve Cevap Bölümü – Etkin bir biçimde yürütülen soru-cevap bölümü, dinleyicileriniz üzerinde uzun ömürlü ve olumlu bir intiba bırakır. Takımca yapılan sunumlarda bu bölümü planlamak ve buna hazırlanmak önemlidir. Hangi soru veya konunun takımın hangi üyesi tarafından cevaplanacağını belirlemek için biraz zaman ayırmalısınız. Ayrıca, takım üyelerinizin sizin verdiğiniz bir cevaba ek olarak bilgi verebileceklerini ifade ederken kullanacakları bir işaret belirleyin.

5)  Etkili Bir Kapanış – Sunumunuzu akıllarda yer edecek bir biçimde bitirmeniz önemlidir. Sunumunuzun kapanışı, seyircilerinizin eve götürecekleri mesajı pekiştiriyor olmalıdır. Genellikle bir kişinin –ki o da genellikle takımın lideri olur- takım adına kapanışı yapmasını istemelisiniz. Kapanışın ardından kullandığınız tüm materyalleri ve ekipmanı topladığınızdan emin olun.

 

Geri

 
 

Cemil Topuzlu Cad. Hacı Mehmet Efendi Sok. Tibaş Dalyan Konutları C Blok No: 24/6
Pk: 34726 Fenerbahçe-Kadıköy / İSTANBUL
Tel: +90 216 504 47 36 ve Tel: +90 216 504 48 02

Bizi takip edin:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitesi tasarımı ve geliştirme: Americaneagle.com