…bağlılığı artıran global ortağınız
  Yazdır  

İlgi Çekici Fikirler Bülteni •Yaz 2010 • Cilt 8 Sayı 2 Ayın Konusu: Sunumda Etkinlik

Presentation Effectiveness
 

Etkili sunumlar yapıp yapamadığınız, iş dünyasında sizi başarılı veya başarısız kılacak yetkinlik olabilir. Kariyerinizin bir noktasında, bir gruba bilgi aktarmak üzere sunum yapmanız gerekecektir. Bu görevi layığıyla yerine getirmek sizin işinizdir. Öz güveni tam ve etkin bir şekilde sunum yapabilen kişi hemen diğer kişiler arasından bu farklılığıyla sıyrılır. Bir gruba hitap etme konusunda ister bir profesyonel, isterse bir acemi olun, bültenimizin bu sayısı sunum ve iletişim tekniklerinizi geliştirmeniz için size pratik ipuçları verecektir.

 

line

Bir Gruba Hitap Etmenin Yarattığı Stresten Kurtulmanın Yolları

Bir çok insan bir grup önünde konuşmaktan korkar. Bir çoğumuz da bunu başarırız, ancak içimizde bir miktar korku ve stres taşırız. Oysa insanların önünde konuşmak stresli veya sinirlerimizi yıpratan bir aktivite olmamalıdır. Aksine, bu konuda tecrübeli olmak sizin öne çıkmanızı ve fark edilmenizi sağlayacaktır. İşte gerginliğinizi üzerinizden atmanıza ve etkili bir sunum yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Hazırlık, Hazırlık, Hazırlık. Sunacağınız materyale tamamen hakimseniz, bu bilginiz size sunum esnasında kesinlikle bir avantaj sağlayacaktır. Ancak materyalinizi asla ezberlemeyin; sadece konuyu iyi bilin.
 • Kendinize güvenerek açılışınızı yapın. Açılışınız, dinleyicileriniz üzerinde sunumunuz hakkınızdaki ilk intibayı bırakacaktır. Hiç bir şeyi şansa bırakmayın. Açılışınız, sunumunuzun tümü için gidişatı belirleyen en önemli kısım olacaktır.
 • Bir kaç kritik noktaya odaklanın. Sunacağınız ana fikirleri iyi bilin. Bunlar sizin endişe duymanızı azaltacak ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Bunlara ilaveten, kritik noktaları sizin için özetleyen elektronik görseller, not kartları ve hafıza teknikleri kullanmalısınız.
 • Sunduğunuz fikirleri kanıtlar göstererek destekleyin. Ana fikirleri destekleyen kanıtlar göstermek çok önemlidir. Destekleyici kanıtlar, dinleyici kitlenizin fikirleriniz anlamasında ve size fikirlerinizi daha ayrıntılı anlatmanız için bir şans vermesinde etkili olacaktır.
 • Sunumunuzu, dinleyicilerinizi bir aksiyon almaya çağırarak bitirin. Kapanış, dinleyicilerinizin sizin ve sunumunuz hakkında edineceği son intibadır. Kapanışınızın, sunumunuzun amacını yansıtması çok önemlidir. Kapanışınız, materyalinizin içeriğini özetlemeli ve dinleyicilerinize konu hakkında net bir yön vermelidir.
line

Soru & Cevap: Baskı Altında Nasıl Hızlı Düşünür ve Hazır Cevap Olabilirsiniz

Hiç gazetecilerin çok sert sorular sorup, sert cevaplar aldığı yüksek gerilimli bir basın toplantısı izlediniz mi? Böyle yüksek gerilimli durumlar sıra dışıdır, fakat sizin de bir noktada böyle bir soru-cevap senasına katılmanız muhtemeldir.  İşte sizi böyle bir soru-cevap bölümüne hazırlayacak bazı ipuçları:

 • Zihinsel olarak hazırlıklı olun – Kendi kendinize olumsuz konuşmalar yapmaktan kaçının ("Umarım bana şöyle bir soru sormaz" gibi). Şüphe ve korkularınızın yerini, olumlu beklentilere ve iyi bir etki, olumlu bir ilk intiba oluşturacağınıza dair düşüncelere bırakın.
 • Materyalinizi çok iyi bilin – Konunuz hakkında konuşmaya hazırlıklı olmanız sizi sunumunuzu yaparken rahatlatacaktır.
 • Hemen bir örneğe geçiş yapın – Örnek vermeniz cevaplarınızı akıcı kılacaktır. Bir örnek kullanmak, sizi duraklamaktan kurtaracak, hemen cevap vermeye geçmenize yardımcı olacaktır. Örnek vermek aynı zamanda dinleyicilerinizin dikkatini çekmenize de yardımcı olacaktır.
 • Canlı ve enerjik konuşun – Enerjik ve güçlü bir şekilde konuştuğunuz zaman, dış görüntünüzdeki bu canlılık, zihniniz üzerinde de olumlu bir etki yapacaktır. Vücudunuzu canlı, enerjik tuttuğunuz zaman, zihniniz daha hızlı bir şekilde çalışacaktır.
 • Konudan ayrılmayın – Konudan ayrılmalar başlıyorsa, ana konuya hemen geri dönüş yapmayı ihmal etmeyin.
line
 

Karşılıklı İletişim: Geri Bildirim

Ne zaman birisi bir topluluk önünde konuşsa, geri bildirimde bulunmak için bir fırsat vardır. Geri bildirimde bulunarak dinlediğimizi ve konuşmacının katkılarının bizim için önemli olduğunu göstermiş oluruz. Geri bildirimde bulunmanın ana amacı, itirazlara karşı güçlendirmektir. Bir talebe karşılık verirken olsun, ya da bir çalışanımıza bir şeyler öğretmek üzere koçluk ederken, geri bildirimde bulunmak, işyerinde elde etmek istediğimiz sonuçları alma konusunda başarılı olabilmemiz için çok önemlidir. Bunu başarmak, samimi, gerçek ve yapıcı geri bildirimde bulunmakla mümkün olabilir.

 • Güçlü yanının fark edin – Bir çalışanınızda gördüğünüz olumlu güçlü bir yönü belirleyin. Sonra o çalışanınızın o güçlü yönünün işle ilgili önemli olduğunu kendisine bildirin. Bunu yapmak çalışanınızı cesaretlendirecek ve hedeflerine ulaşması için gerçekten ilerleme kaydettiklerine ilişkin inançlarını tazeleyecektir.
 • Geri bildiriminizi kısa tutun – Geri bildirimleriniz 10-20 saniyelik ya da daha az olsun. Kısa ve net olmak mesajınızı daha güçlü kılacaktır. Bu sırada çalışanınızın bütün dikkatini de kazanmış ve de geri bildiriminize uzun bir cevap almamış olursunuz.
 • Geri bildirimde bulunduğunuz kişiye odaklanın, kendinize değil – Unutmayın; çalışanınızın öz güvenini pekiştirmeye çalışıyorsunuz. Geri bildirimde bulunurken ışığı karşınızdaki kişiye tutup, sizin değil onun parlamasını sağlamanız önemlidir.
 • Grubun cevap vermesini sağlayın – Eğer mümkünse, grubun kendi üyelerin cesaretlendirmesine fırsat verin. Bir çalışanınızın kendisiyle aynı seviyedeki bir başka çalışandan geri bildirim alması daha cesaretlendirici olacaktır.
 • Verilen geri bildirimin o kişiye odaklı olmasını sağlayın. Verilen geri bildirimi tekrarlamaya, açmaya çalışmayın. Bunun yerine kişinin güçlü yanının altını çizin ve o güçlü yönünün veya vasfının, kişinin gerçek dünyasına etkisini gösterin.
 

Geri

 
 

Cemil Topuzlu Cad. Hacı Mehmet Efendi Sok. Tibaş Dalyan Konutları C Blok No: 24/6
Pk: 34726 Fenerbahçe-Kadıköy / İSTANBUL
Tel: +90 216 504 47 36 ve Tel: +90 216 504 48 02

Bizi takip edin:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitesi tasarımı ve geliştirme: Americaneagle.com