…bağlılığı artıran global ortağınız
  Yazdır  

Müzakerelerde Ustalık İçin Dört İpucu

23 Ekim, 2015 13:25

Dünyada kurumlar giderek çeşitlilik haline geldikçe, bu bir karara ulaşmaya çalışırken görüş ayrılıklarıyla karşılaşmayı oldukça artırmaktadır. Bu senaryolarda, etkili müzakere sanatı çok önemlidir. Müzakere sürecinde bu dört temel alanları ele alarak, siz de müzakerede bir usta haline gelebilirsiniz.
 

  1. Analiz: Sorular sorarak diğer tarafın ihtiyaçlarını keşfetmek için zaman ayırın. Avantajı ve katma değer alternatifleri belirlemeye çalışın. Konuşmanız her iki tarafın da kazançlı çıkabileceği, zararları önleyip çözümleri aramak hususlarında olmalıdır.
  2.  
  3. Sunum: Kendi gibi diğer tarafın ihtiyaç ve endişelerini gidermek için sunum hazırlayın. Gerçekçi, sağlanabilir, karşı tarafında yararına bağlantıları herhangi bir alternatif olarak sunabilirsiniz.
  4.  
  5. Pazarlık: İdeal, gerçekçi, ve geri dönüş pozisyonlarını belirleyin. Karşı tarafın müzakere taktiklerinin farkında olun ve uygun bir yanıt verin. Emin olmadan kolay kabul etmek zordur, aynı fikirde olun.
  6.  
  7. Anlaşma: Anlaşmanın tüm noktalarını belirleyin ve yazılı her bir metne koyun. Anlaşmanın tüm noktasında bir kontrol listesi oluşturun ve en kısa sürede uygulamaya başlayın.
     
 
 

Geri

 
 

Cemil Topuzlu Cad. Hacı Mehmet Efendi Sok. Tibaş Dalyan Konutları C Blok No: 24/6
Pk: 34726 Fenerbahçe-Kadıköy / İSTANBUL
Tel: +90 216 504 47 36 ve Tel: +90 216 504 48 02

Bizi takip edin:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitesi tasarımı ve geliştirme: Americaneagle.com