…bağlılığı artıran global ortağınız
  Yazdır  

Yöneticiler için Çift Taraflı Kazanç Sağlayan Müzakere İpuçları

Leadership Development
 

Yöneticiler olarak tüm tarafların kazanç sağlayabileceği müzakereler gerçekleştirme becerilerinizi kullanabilme yeteneğiniz, müzakerelerinizdeki başarılarınızda esas farkı yaratacak olan unsurdur. Aynı şekilde, bu yeteneğiniz, birlikte çalıştığınız kişileri etkilemeniz ve onlarla yapıcı, olumlu ilişkiler kurabilmeniz konusunda da oldukça önemli olabilir. İşte yöneticilerin bir müzakereye hazırlanırken akıllarında bulundurmaları gereken 6 ipucu.

  1. Ne istediğinizi bilin - Bir yönetici olarak, müzakerenin sonunda sonucun tam olarak ne olmasını istediğinizi bilerek müzakereye giriyor olmanız çok önemlidir. Tam olarak ne istediğiniz ve neden istediğinizle ilgili kararınız üzerinde yeterince düşündüğünüzden ve buna yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Finansal, duygusal, entelektüel, fiziksel, vb. bakımdan bu müzakerede size hitap edecek nelerin olduğunu iyice gözden geçirmenizin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Bunlara ilaveten, müzakere esnasında iyice derinlere inerken, neyi istemediğinizi, dolayısıyla nelere kesinlikle hayır diyeceğinizi net olarak bilmek, işinizi kolaylaştıracaktır.
  2. Karşınızdakinin ne istediğini bilin - Müzakereye girerken karşınızdakinin de bir planı olacaktır. Müzakere öncesinde, karşınızdakinin müzakere sonucunun ne olmasını istediğini anlamaya çalışın. Karşınızdakinin nasıl bir finansal, duygusal, entelektüel ya da fiziksel çözüm elde ederek müzakereden kalkmak istediğini bilin.
  3. İtirazlara hazırlıklı olun - Müzakere süreci her zaman kolay geçmez. Bir yönetici olarak zaman zaman çalışanlarınızdan gelecek olan itirazlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Kendinizi bu itirazlara hazırlamanız için müzakere öncesi ödevlerinizi titizlikle yapmalısınız. Elinizde, karşınızdaki kişinin belirteceği ya da bağlantı kurabileceği konularla ilgili amaca uygun kanıtların bulunduğundan emin olun.
  4. Verebileceğiniz tavizleri belirleyin - Kesinlikle taviz vermeyeceğiniz konu ya da maddeleri, istediklerinizi ve neyi verip, neyi almaya hazır olduğunuzu belirleyin. Her müzakereden tüm istedikleriniz karşılanmış olarak ayrılamazsınız. Müzakereler almak ve vermekten ibarettir. Siz de bir yönetici olarak, çalışanınızla orta yolda buluşmaya hazırlıklı olmalısınız.
  5. "Müzakereyi terk edeceğiniz nokta"yı belirleyin - "Müzakereyi terk edeceğiniz nokta"yı belirlediğinizde, müzakereye daha fazla devam etmeye gerek olmadığı kararını alacağınız noktayı belirlemiş olursunuz. Müzakereye girmeden önce bu noktayı net bir şekilde belirlemiş olmanız gerekir. Bu nokta sizin yegane en önemli müzakere gücü kaynağınız olacaktır. Bu sebeple, belirlediğiniz müzakereyi terk etme noktasına gelinmesi halinde harekete geçeceğinizden emin olmalısınız.
  6. Bir arkadaşınızla pratik yapın - Yapmış olduğunuz her önemli sunum öncesinde olduğu gibi, müzakere öncesinde de mutlaka pratik yapmalısınız. Çok zor bir tartışmayla karşı karşıya kalabilirsiniz ve her zaman olası sonuçların provasını yapmak en iyisidir. Bir başkasıyla prova yaparak duruma hakimiyetinizi ve kendinize olan güveninizi pekiştirirsiniz. Bunlar en nihayetinde müzakerenizin mümkün olduğunca pürüzsüz geçmesine yardımcı olacaktır.
 

Geri

 
 

Cemil Topuzlu Cad. Hacı Mehmet Efendi Sok. Tibaş Dalyan Konutları C Blok No: 24/6
Pk: 34726 Fenerbahçe-Kadıköy / İSTANBUL
Tel: +90 216 504 47 36 ve Tel: +90 216 504 48 02

Bizi takip edin:

 
© 2018 Dale Carnegie & Associates, Inc.. Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitesi tasarımı ve geliştirme: Americaneagle.com